Bir Çocuk Neden Geç Konuşur?

Çocuklarda konuşmanın gelişimi kabaca şu şekilde değerlendirilebilir; konuşma, 3-4 aydan sonra babıldama ile başlar ancak 9. aya kadar babıldama daha dikkat çeken heceler haline gelir.

 

Bir yaşından sonra bir kelime söylenir. 1- 1,5 yaş arası baba, dede, top mama gibi basit kelimeleri söyler, basit komutları yerine getirir.

İki yaşında ise iki kelimeli cümleler kurabilir. “Baba su”, “anne top” gibi..

Üç yaşından sonra ise üç kelimelik cümleler ile konuşma devam eder ve konuşması rahat bir şekilde anlaşılabilirdir.

 

Kız çocuklar, erkek çocuklara göre daha erken konuşmaktadır. Konuşmanın gecikmesi, yapısal problemler, damak-dudak yarıkları, dilin anatomik problemleri gibi nedenlerden olabilir. Anne karnında iken geçirilen enfeksiyonlar, doğum sırasında meydana gelen oksijensiz kalma gibi sorunlar ya da beyni etkileyen bazı hastalıklar, işitme kayıpları çocuklarda geç konuşma nedeni olabilir.

Yukarıdaki nedenlerin dışında, çocukların sık televizyon izlemesi, çocukla konuşmanın azlığı ya da aile içindeki iletişim sorunları da çocuklarda geç konuşma nedenlerindendir.

Çocuğunuzun yaşıtlarına göre geç konuşması ayrı, hiç konuşmaması ayrı bir durumdur. Çocuğunuzun konuşma ile ilgili bir problem yaşadığını düşünüyorsanız; çocuğunuzun sizlerin dışındaki kişilerle konuşup konuşmadığına dikkat edin.

 

Selektif mutizm (seçici konuşmama) denen hastalıkta çocuk, anne, baba ya da aile bireyleri ile konuşur ancak başka hiç kimse ile konuşmaz. Böyle bir durum varsa çocuk psikiyatrisinden destek alınmalıdır.

 

Geç Konuşan Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle geç konuşmanın önlenebilir nedenlerine dikkat edilmelidir. Bu nedenlerden en önemlisi işitmenin normal olup olmadığıdır. Bunun anlaşılabilmesi için kulak burun boğaz doktorları tarafından odyolojik değerlendirme yapılması gerekir. Ailedeki işitme sorunları sorgulanmalıdır. Eğer ailede de işitme sorunu varsa kesinlikle ileri inceleme yapılmalıdır.

Bir hastam çocuğun işitmesinin normal olduğunu ve doktor kontrolüne gerek olmadığını söylemişti. Gerçekten de çocuk sesin geldiği yöne dönüyor, söylenenleri de anlıyordu. Ancak tek kulağının hiç duymadığı muayenede anlaşıldı. Bu nedenle iki kulağın da işitme açısından değerlendirilmesi çok önemlidir. İlk iki yaşta konuşma öğrenimi artan hızda olmaktadır. Bu dönemde bebeğinizin konuşma çabalarında onu dinleyerek, sabırla, bir yetişkinle konuşur gibi konuşun.

Geç konuşan çocukların hipotiroidi, işitme sorunları ve otistik spektrum bozuklukları açısından da doktor tarafından değerlendirilmesi uygundur. Tedavisi olan durumlar açısından geç kalınmamalıdır. Konuşma terapistlerinden destek alınmalıdır.

Öneriler

Bazı aileler çocuklarının çok televizyon izlendiğinde daha hızlı ve güzel konuşacağını sanırlar. Bu kesinlikle yanlıştır. Konuşmanın ilerlemesi için çocuğun duyduklarına cevap verebilmesi gerekir. Ona bu fırsatı televizyon vermez. Televizyon tek taraflı iletişim yoludur. Beyin tembelliğine neden olabilir. Bu nedenle çocuklarda dil gelişiminin sağlanabilmesi için:

– Çocuğun konuşmaya teşvik edilmesi, cevap vermeye cesaretlendirilmesi çok önemlidir.

-Çocuklarla tekerleme ve şarkılar söylenebilir. Hikâye kitapları okunabilir. Çocuklara erken yaşlardan itibaren yüksek sesle kitap okumak, en önemli ve faydalı uygulamadır.

– Çocuğunuz kelimeyi yanlış telafuz ettiğinde, kelimesi düzgün olarak tekrarlanmalıdır. Örneğin çocuk su yerine du diyorsa su olarak tekrar söylenmelidir. Çocuklar, sizlerin kelimeleri söylerken gözlerinize, dudaklarınıza bakar ve hissiyatlarınızı anlayabillir. Gönülden konuşmaya, samimi olmaya özen gösterin.

– Çocuklarla bol bol konuşulmalı, onlara kitap okunmalı, işaret dilleri ile olan iletişimlerini konuşma diline dökmeye çalışılmalıdır. Çocuğunuz eli ile diş fırçasını gösterdiğinde ona “Diş fırçasını mı istiyorsun?” şeklinde geri dönüş yapmanız faydalı olacaktır.

 

                                                            ‘İlk Doktorum Annem’ Kitabından

       Uzm. Doktor Erhan Aygün

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...