Ders Çalışırken Müzik Dinlersem Başarılı/Başarısız Olur Muyum?

Kimi çocuklar der ki: “Müzik dinleyerek ders çalıştığımda daha iyi anlıyorum.” “Müzik dinlemeden ders çalışabileceğimi düşünemiyorum, müzik dinlemediğim zaman konuya konsantre olamıyorum.”

Kimi çocuklarda ise, “Müzik dinleyerek ders çalışanlara çok özeniyorum. Keşke bende müzik dinleyerek ders çalışabilsem. Müzik dinleyerek ders çalıştığımda anlayamıyorum, dikkatim dağılıyor.” diyorlar.

Acaba Ben Müzik Dinleyerek Ders Çalışırsam Başarılı Olabilir Miyim?

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan müzik dinlemek! Birçoğumuz her alanda; spor yaparken, kitap okurken, ders çalışırken, araba kullanırken… müzik dinlemeyi tercih ederiz. Çünkü müzik ruh halimizi hızla değiştirir, bilinçaltı aklımızı etkileme ve korkularımızla beslenen tüm olumsuz düşünceleri temizleme yeteneğine sahiptir. Bu sebepten dolayı kendimizi mutlu hissettiğimizde, başarılı olduğumuzda, mutsuz hissettiğimizde, canımız sıkıldığında… müzik dinleriz, hatta zaman zaman dinlemekle kalmayıp birlikte şarkıya eşlik ettiğimiz zamanlarda olmuştur ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlamıştır.

Müzik dinlemek öğrencilerin duygusal durumlarını olumlu etkilediği, stres ve kaygı düzeylerini azalttığı bilinmektedir.  Başka bir araştırmada,  müzik dinleyerek aynı anda farklı bir işle uğraşmanın bilişsel yeteneğin ( öğrenme yeteneği, problem çözme, mantıksal düşünme) nasıl etkilendiğinin belirlenmesine yönelik yapılan  birçok araştırma olduğu görülmektedir.  Araştırmalara göre, müzik dinlemenin bilişsel performansı arttırdığını, konsantrasyon gerektiren durumlarda olumsuz etkisi olabileceği görüldüğünden bahsedilmektedir. Sebebinin ise müzik dinlemenin bilişsel yetenekler üzerindeki etkilerinin dinlenilen müziğin türüne, ses düzeyine, kişilerin karakter özelliklerine ve yaşa bağlı olarak değişmesi olarak gösterilmektedir.

Müzik türü tercihi ele alındığında, genel olarak klasik müziğin ders çalışmaya en uygun olduğu görüşü savunulmaktadır fakat bu düşünceyi destekleyen kesin sonuçlar mevcut değildir. Müzik dinlemenin anlama performansıyla bağdaştırılmasının en ünlü nedeni “klasik müzik dinlemek sizi daha başarılı yapar.” teorisinin ismi “Mozart Etkisi”dir. Araştırma Mozart ile “mekan-zamansal mantık” veya temelde “neyi, nereye sığdırmayı bilmek” ile olan bağlantının üzerine odaklanmıştır. Ana fikir,  Mozart etkisi ile sınav sonuçlarının yükseltebilindiğine göğüs germektedir.

Bir başka araştırmada katılımcıların pop müzik dinlerken ve müziksiz bir ortamda öğrendikleri bir bilgiyi hatırlama ve okuduklarını anlama yeterlilikleri karşılaştırılmış ve pop müzik dinlerken içine kapanık insanların bilişsel yeteneklerinin dışa dönük insanlara kıyasla daha olumsuz etkilendiği anlaşılmıştır.

Sonuç olarak olumlu ve olumsuz örnekleri göz önüne aldığımızda, ders çalışırken müzik dinleyip, dinlememek tamamen sizin kişisel tercihiniz olmalıdır. Kendinizi iyi tanıyor olmanız vereceğiniz kararın doğruluğunu arttıracaktır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi müzik dinlemenin ders çalışmayı olumlu yada olumsuz etkilemesi, kişinin karakter özellikleri, yaşı, dinlediği müziği türü ve ses düzeyine bağlı olarak değişim göstermektedir. İster pop müzik, ister rock müzik, isterseniz klasik müzik dinleyin. Siz eğer dinlediğiniz müzik ile başarıya ulaşabiliyorsanız. Seçtiğiniz yolda devam etmelisiniz.

Hayatınızdan müziğin hiç eksik olmadığı günlere.

Kaynaklar

Önceki İçerikEtkili Öğrenme Ortamı
Sonraki İçerikÇocuğum Konuşmuyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...
- Advertisment -