Dikkat ve Zeka Geliştirici Uygulamalara Yönelik Öneriler

 

Şimdi bu başlığı okuyunca “Ama bize tavsiye ettiler aldık” diyenler çok olacaktır. Yararlı oldu olmadı konusu ise kişiden kişiye değişecektir. Benim asıl değineceğim konu bir zamanlar metal aritmetik gibi, akıl zeka oyunları gibi furyaya benzer bir furyaya karşı dikkatli ve bilinçli olunmasıdır.

BİLSEM Sınavı Kavramı Doğru mu?

Böyle bir kavramın kullanılması oldukça hatalıdır. Önce BİLSEM’in ne olduğunu açıklayalım. Bu kurumlar özel yetenekli öğrencilerin eğitimsel ihtiyaçlarının karşılanması için kurulmuş devlete ait destek eğitim kurumlarıdır. Özel eğitim kurumlarıdır kısaca. Özel eğitimde birinci aşama tanılama aşamasıdır. Tanılama, özel gereksinimli bireyin belirlenmesidir. Bunun için standart testler, zeka testleri, gözlem formları gibi araçlar kullanılır. Özel yetenekli öğrencilerin tanılanması için birçok prosedür vardır. Burada onlara girmeyeceğim. Özel eğitimin önemli ilkelerinden biri de “Özel eğitimde gizlilik esastır” ilkesidir. Tanılama süreçlerinin gizli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. BİLSEM ayrı bir örgün eğitim kurumu değildir. Bu açıdan BİLSEM’e giriş sınavı gibi bir algı hatalıdır. Yapılan bir başka hata ise çocuklara uygulanan zeka testidir. Zeka testleri, başarı testleri ile korelasyonu olan testlerdir. Ancak başarı testi değildirler. Neyse BİLSEM Sınavı şeklindeki bir kavramın doğru bir kavram olmadığı bu açılardan görülebilecektir.

Yazının devamı için tıklayınız 

Hasan Said TORTOP
Hasan Said TORTOPhttps://yetenekvegitim.com
Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını bilim eğitimi üzerine yapmıştır. Akademisyenliğe geçişi (2012) öncesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda fen bilimleri öğretmeni olarak çalışmıştır. Bunun son üç senesi üstün/özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezlerinde olmuştur.2012 yılında akademisyenliğe Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (Zonguldak) başlamıştır. 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi alanında Türkiye’deki ikinci dergiyi “Üstün Yetenekliler Eğitimi Araştırmaları Dergisi (UYAD) kurmuş ve editörlüğünü 2017 yılına kadar yapmıştır. Bunun yanında 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi ve Yaratıcılık Dergisi (dergipark.gov.tr/jgedc) ve Üstün Yetenekli Genç Bilim İnsanları Eğitimi Dergisi (JEGYS) (dergipark.gov.tr/jegys) dergilerini kurmuş ve halen editörlüklerini yapmaktadır. Bu dergilerden JEGYS uluslararası bir dergi olup ingilizce olarak yayınlanmaktadır. 2013 tarihinde özel yetenekli çocukların eğitimi için Özel Eğitim Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuştur. Bu merkez bünyesinde Türkiye’deki özgün iki programdan biri olan Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı (ÜYÜKEP) Modeli’ni hayata geçirmiştir. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Özel Eğitim Bölümü Öz Yetenekliler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır. “Üstün Zekâlılar Eğitimde Farklılaştırılmış Öğretim Müfredat Farklılaştırma Modelleri”, “Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı ÜYÜKEP Modeli” ve “Bilgin ve İlgin Bilimsel Araştırma Projesi Yapıyor” adlı kitapları yayınlanmıştır. Bu zamana kadar 40 a yakın ulusal ve uluslararası makalesi yayınlanmış, 10 a yakın proje yürütücülüğü yapmıştır. Çalışma alanları; üstün/özel yetenekliler eğitimi, farklılaştırılmış öğretim, bilim eğitimi şeklindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...