İleri Düzey Öğrenen Öğrenciler, Özellikleri, Eğitimleri ve Ailelere Öneriler

Çoğumuz tek varlığı ve sermayesi çocuğu olan kişileriz. Bu çocuğun da ailesine, memleketine, milletine, ülkesine ve devletine faydalı olan yetenekli birey haline gelmesinden başka da amacı olmayan kişileriz. Çocuğumuzun diğer çocuklardan farklı olduğunu öğrendiğimizde hem sevinmiş hem de düşüncelere dalmıştık. Asenkron gelişim denen durumu görünce daha da tedirgin olmuştuk. Uykusuz geceleri, çok soru sorması, verdiğimiz sözleri unutmaması gibi birçok özelliği ile ileri düzey öğrenen ya da üstün yetenekli bir çocuk olabileceği hakkında şüphelerimiz artık güçlenmeye başladığında, yapılan ilk zekâ testi ile artık zorlu ve bir o kadar da heyecanlı serüven başlamıştı bizim için. Normal okulun yetmediği, öğretmenin şikâyetlerinin dinmediği bir süreç bu. Kitapların bitirildiği, bilgisayar oyunlarının levellerinin bir bir atlandığı bir çocukluk…

Şimdi geldi çattı önemli hedefler ve kararların alınacağı zamana, disipline olmaya, güzel bir geleceğe ve kariyere açılan kapının çalınmasına. Bu aşamada bizler bu çocuğun etkileşimli çevresini oluşturmak, özdüzenleme becerilerini kazanmasını sağlamak, yol göstermek, strateji öğretmek gibi birçok görevler üstlenmiş durumdayız.

İleri Düzey Öğrenen Bireyler Kimlerdir?

Bu öğrenciler, üstün zekâlılık ya da üstün yeteneklilik olgusunun Maryland raporundaki (1970) belirlenen altı alandan biri olarak özel akademik becerileri açısından normallerden ileri düzeyde performans gösteren çocuklardır.

Bu tip öğrenciler üç şeye ihtiyaç duyarlar….

Yazının devamı için tıklayınız.

Doç.Dr. Hasan Said Tortop

Üstün/özel Yetenekliler Uzmanı

Hasan Said TORTOP
Hasan Said TORTOPhttps://yetenekvegitim.com
Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını bilim eğitimi üzerine yapmıştır. Akademisyenliğe geçişi (2012) öncesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda fen bilimleri öğretmeni olarak çalışmıştır. Bunun son üç senesi üstün/özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezlerinde olmuştur.2012 yılında akademisyenliğe Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (Zonguldak) başlamıştır. 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi alanında Türkiye’deki ikinci dergiyi “Üstün Yetenekliler Eğitimi Araştırmaları Dergisi (UYAD) kurmuş ve editörlüğünü 2017 yılına kadar yapmıştır. Bunun yanında 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi ve Yaratıcılık Dergisi (dergipark.gov.tr/jgedc) ve Üstün Yetenekli Genç Bilim İnsanları Eğitimi Dergisi (JEGYS) (dergipark.gov.tr/jegys) dergilerini kurmuş ve halen editörlüklerini yapmaktadır. Bu dergilerden JEGYS uluslararası bir dergi olup ingilizce olarak yayınlanmaktadır. 2013 tarihinde özel yetenekli çocukların eğitimi için Özel Eğitim Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuştur. Bu merkez bünyesinde Türkiye’deki özgün iki programdan biri olan Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı (ÜYÜKEP) Modeli’ni hayata geçirmiştir. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Özel Eğitim Bölümü Öz Yetenekliler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır. “Üstün Zekâlılar Eğitimde Farklılaştırılmış Öğretim Müfredat Farklılaştırma Modelleri”, “Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı ÜYÜKEP Modeli” ve “Bilgin ve İlgin Bilimsel Araştırma Projesi Yapıyor” adlı kitapları yayınlanmıştır. Bu zamana kadar 40 a yakın ulusal ve uluslararası makalesi yayınlanmış, 10 a yakın proje yürütücülüğü yapmıştır. Çalışma alanları; üstün/özel yetenekliler eğitimi, farklılaştırılmış öğretim, bilim eğitimi şeklindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...