Kodlama Ve Robotik Eğitimi Okul Öncesinde Gerekli Mi?

Geçenlerde bir anaokulunda ailelere konuşma yaptım. Öncesinde epeyce düşündüm. Bu kodlama ve robotik akımı acaba akıl zeka oyunları, zihin haritaları, mental aritmetik gibi balon gibi şişip patlayacak bir şey mi ? diye. Yanlış yönlendirmemeliyim aileleri, doğru yönlendirmemiz hem akademisyen hem de eğitimci olarak bir vazifemiz.

Birçok eğitici siteye baktım öncelikle. Ne diyorlar bu konuda. STEM akımını biliyoruz. Bu akım bize gelecekte mesleklerin tek bir disiplinde ortaya çıkmayacağını, birçok disiplinin birleşerek iş yapacağını söylüyordu. Farklılaştırılmış Öğretim kitabımda Bütünleştirilmiş Müfredat Modeli, PMM Modeli ve benim oluşturduğum ÜYÜKEP Modeli gibi birçok yetenek gelişimini destekleyen öğretim programları disiplinler arasılığı olması gereken olarak sunuyordu. Ne demekti bu? Artık hiçbir meslek saf ve arı bir şekilde tek bir disiplin olarak ortaya çıkmayacak. Mesela şimdilerde başlayan akıllı ev sistemlerini yapacak olan mühendisi yetiştirirken, yazılım, kodlama, elektronik, mimarlık, tasarım, IT teknolojileri gibi birçok mesleğin ders içeriklerini müfredata koymanız lazım. Peki okullar ne durumda ? Gelecek hatta şu an bu şekilde ama bizim müfredatlarımız bu konuda revize edilmiş değil….

 

….

Okulöncesi ve ilkokul için Temel Kodlama Becerileri Eğitimi Boyama ve Etkinlik Kitabı nı çocuklarımız için çıkardım. Kitabım modüllerden oluşuyor. Çocuğunuzla her bir modülü birlikte etkinliklerle çalışabilirsiniz. Beğeneceğinizi umuyorum. Türkiye’de ilk olan bu kitabı alandaki arkadaşlarıma gösterdim. Müthiş bir ihtiyacı karşılayacak olan kitabımı sizlere sunmuş olmak beni mutlu ediyor. Çünkü çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde ama onları mutlu da edecek şekilde hazırlamak bizlerin görevi.

Yazının devamını için tıklayınız..

Üstün/Özel Yetenekliler Uzmanı

Doç. Dr. Hasan Said TORTOP

Hasan Said TORTOP
Hasan Said TORTOPhttps://yetenekvegitim.com
Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını bilim eğitimi üzerine yapmıştır. Akademisyenliğe geçişi (2012) öncesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda fen bilimleri öğretmeni olarak çalışmıştır. Bunun son üç senesi üstün/özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezlerinde olmuştur.2012 yılında akademisyenliğe Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (Zonguldak) başlamıştır. 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi alanında Türkiye’deki ikinci dergiyi “Üstün Yetenekliler Eğitimi Araştırmaları Dergisi (UYAD) kurmuş ve editörlüğünü 2017 yılına kadar yapmıştır. Bunun yanında 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi ve Yaratıcılık Dergisi (dergipark.gov.tr/jgedc) ve Üstün Yetenekli Genç Bilim İnsanları Eğitimi Dergisi (JEGYS) (dergipark.gov.tr/jegys) dergilerini kurmuş ve halen editörlüklerini yapmaktadır. Bu dergilerden JEGYS uluslararası bir dergi olup ingilizce olarak yayınlanmaktadır. 2013 tarihinde özel yetenekli çocukların eğitimi için Özel Eğitim Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuştur. Bu merkez bünyesinde Türkiye’deki özgün iki programdan biri olan Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı (ÜYÜKEP) Modeli’ni hayata geçirmiştir. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Özel Eğitim Bölümü Öz Yetenekliler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır. “Üstün Zekâlılar Eğitimde Farklılaştırılmış Öğretim Müfredat Farklılaştırma Modelleri”, “Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı ÜYÜKEP Modeli” ve “Bilgin ve İlgin Bilimsel Araştırma Projesi Yapıyor” adlı kitapları yayınlanmıştır. Bu zamana kadar 40 a yakın ulusal ve uluslararası makalesi yayınlanmış, 10 a yakın proje yürütücülüğü yapmıştır. Çalışma alanları; üstün/özel yetenekliler eğitimi, farklılaştırılmış öğretim, bilim eğitimi şeklindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Üstün Zekalı Çocuklarda Stresin Stresini Bir Başka Stres ile Yok Etmek

Stres, birçok insanda olumsuz etkilere neden olur? Ancak, belli düzeyde stresin olması gerektiği uzmanlar tarafından söylenir. Evet vücudumuzdaki kaslara da baktığımızda belli...