Ne Yapsak Olmuyor: Aldatmada Uzmanlaştıkça, Çocukta Sorunların Kangrenleşmesi

Bir fıkra vardır bildiğimiz. Tanrıya dua etmiş birisi, yukarıdan da biri dinliyor devamlı, işte Tanrım bana şunları ver… Yukarıdan bir ses geliyor. Olmaz filan. O da diyor ki “Etmezsen etme zaten abdestsizdim”.

***

Üstün zekalı bireylerde gördüğümüz en önemli sorunlardan biri de samimiyetsizliktir. Samimi olma, insan olmanın en önemli özelliğidir. Aldatma ise hayvan formunda evrimsel süreçte ilerleyememenin işaretlerindendir. Tabi ben bu konuyu anlatırken “politik zeka” denen bir kavramın da iyi anlaşılmasını ısrarla ve altını çizerek anlayışlara göstermek isterim. İnsan denen varlık, sadece zekası yani varlığı algılama ve tepki verme yeteneği ile değil aksiyolojisi ile de bir bütün olarak insandır. Onun ahlaki gelişmişlik düzeyi de insani mükemmelleşme sürecindeki değerini gösterir. Şimdi politik zekayı, insanları kandırmadaki maharetten çıkarmak şeklindeki düşünceden çıkarmak gerekir. Nasıl ki toplumda “uyanık biri” diye söylediğimiz ama anlamına aldatma yüklediğimiz durum gibi.

Şunu asla unutmayalım ki sizin içinize ve derinliğinize vakıf olmak isteyen sizi sizden daha iyi tanımak isteyen bir yazılımla karşı karşıyasınız. Sizin yalpalamalarınız, ihtiraslarınız, savrulmalarınız onun bir saniye bile radarlarından kaçmaz, aksine takılır……

Yazının devamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Hasan Said TORTOP

Üstün/Özel Yetenekliler Uzmanı

 

 

Hasan Said TORTOP
Hasan Said TORTOPhttps://yetenekvegitim.com
Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını bilim eğitimi üzerine yapmıştır. Akademisyenliğe geçişi (2012) öncesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda fen bilimleri öğretmeni olarak çalışmıştır. Bunun son üç senesi üstün/özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezlerinde olmuştur.2012 yılında akademisyenliğe Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (Zonguldak) başlamıştır. 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi alanında Türkiye’deki ikinci dergiyi “Üstün Yetenekliler Eğitimi Araştırmaları Dergisi (UYAD) kurmuş ve editörlüğünü 2017 yılına kadar yapmıştır. Bunun yanında 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi ve Yaratıcılık Dergisi (dergipark.gov.tr/jgedc) ve Üstün Yetenekli Genç Bilim İnsanları Eğitimi Dergisi (JEGYS) (dergipark.gov.tr/jegys) dergilerini kurmuş ve halen editörlüklerini yapmaktadır. Bu dergilerden JEGYS uluslararası bir dergi olup ingilizce olarak yayınlanmaktadır. 2013 tarihinde özel yetenekli çocukların eğitimi için Özel Eğitim Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuştur. Bu merkez bünyesinde Türkiye’deki özgün iki programdan biri olan Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı (ÜYÜKEP) Modeli’ni hayata geçirmiştir. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Özel Eğitim Bölümü Öz Yetenekliler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır. “Üstün Zekâlılar Eğitimde Farklılaştırılmış Öğretim Müfredat Farklılaştırma Modelleri”, “Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı ÜYÜKEP Modeli” ve “Bilgin ve İlgin Bilimsel Araştırma Projesi Yapıyor” adlı kitapları yayınlanmıştır. Bu zamana kadar 40 a yakın ulusal ve uluslararası makalesi yayınlanmış, 10 a yakın proje yürütücülüğü yapmıştır. Çalışma alanları; üstün/özel yetenekliler eğitimi, farklılaştırılmış öğretim, bilim eğitimi şeklindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...