Okul Öncesinde Duygu Eğitimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Duyguları İfade Edebilmek

Duygu nedir? diye sorduğumuzda tanımlayamadığımız ya da ifade edemediğimiz bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günlük yaşamda sık sık aslında duygularımızla savaşmaktayız. Bunun nedeni hislerimizi saklamak, ifade edememek ya da ifade etmekten çekinmek… Bizi zora sokan bir his olduğu zaman hemen kendimizden ve duygumuzdan kaçmakta ya da duyguyu bastırmaktayız.
Oysaki gelişim ömür boyu sürer ve biz gelişmemek için kendimizle savaşmaktayız.
Hayır diyemeyen bir öğretmenden, bir çocuğa hayır diyebilmeyi öğretmesini ya da duygularını açıkça ifade edemeyen bir öğretmenden, çocuklara duygularını ifade edebilmeyi öğretmesini bekleyebilir miyiz?

Cevabı duyar gibiyim. O zaman öncelikli olarak bizler kendimize duygularımızı ifade etmeyi öğrenmeli hatta denemeliyiz. Bunun için ayna karşısına geçip kendimizle konuşmak ya da hislerimizi yazarak kendimize okumak oldukça etkili bir yöntem olabilir. Sonrasında ne istediğimizi detaylıca düşünmek ve yakın çevreden başlayarak istemediğimiz noktalarda etrafımızdaki insanları kırmadan hayır demek aslında duygularımızı ifade etmenin çokta zor olmadığını göstermiş olacaktır.

Genelde bizler duygularımızı rahat ifade edemediğimiz için rahatlamak amacıyla iç sesimizle konuşarak, kızdığımız ya da kırıldığımız kişiye duygularımızı hayali olarak söylemekteyiz. Bu durum bizi psikolojik olarak rahatlatmaktadır. Ancak sonrasında kendimizi olmayan bir şeye inandırmak bizi daha da çıkmaza sokacak ve nasıl davranmamız gerektiği konusunda bizleri yanıltacaktır. Bu nedenle hislerimizi karşı tarafa bildirmek bizim ruhsal sağlığımız açısından da oldukça önemlidir. Bizler bu durum ile baş etmeyi başardıktan sonra bu durumu çocuklarımızla da konuşup onlara rol model olabiliriz.

Çocuklar her zaman yaşadığı aile bireylerini rol model alırlar. Sizler bu konuyu çocuklarınıza açtığınız zaman çocuklarda hemen bu duruma uyum sağlamış olacaktır. Genelde çocuklar hiç düşünmeden ne hissediyorlarsa konuşmayı tercih ederler. Aslında onları ayıp, saygısızlık, günah vb. ifadelerle bizler susturmaktayız. Bu nedenle çocukların duygularını bastırmamak aksine duygularını duygularımızı ifade edebilmeleri için onlara fırsat tanımalı ve bu doğrultuda onlarla birlikte etkinlikler yapabiliriz. Bu anları çoğaltabilir ve aileleri günlerinin içinde bir saat diliminde duygularımızı paylaşmaya ayırabiliriz. Her çocuk evde yaşadığı sorunu çözerek anlatan anne-babaya denk gelemeyebiliyor. Bu nedenle rol model olmakta ve ailedeki bu eksikliği yakalayarak yaptığımız çalışmalarla eksiklikleri gidermek biz eğitimcilerin görevi olduğunu inanıyorum. Çocuklar dünyaya ağlama ve mutlu olma duyguları ile gelir. Geriye kalan şaşırma, korku, kaygı, heyecan vb. hisleri duygu türlerini bizler çocuklara öğretiriz. Bu nedenle bu duygularla başa çıkabilmeyi, çözüm önerileri oluşturmayı ve ifade etmeyi öğretmekte bizlerin görevidir. Bu durum çocuğun benlik algısı üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu noktadaki en önemli unsurlardan biri de anne ve babanın çocuğu ile iletişiminin eşit düzeyde olmasıdır. Yapılan araştırmalarda, okul öncesi dönemde babanın çocuğu ile ilgilenmesi, çocuğun okuldaki davranışlarını ve duygularını ifade etmede önemli rol oynadığını, ilgili olan babaların çocuklarında daha az davranış problemleri gözlemlenmektedir. Bu nedenle aile bireylerinin çocuğu ile ilişkisinde ortak bir payda da buluşması gerekmektedir. Ailelerin, aile içindeki çatışmaları yaşaması ve evliliklerin son bulması da çocuklar üzerinde olumsuz bir benlik oluşturduğunu yapılan araştırmalar bizlere göstermektedir.

Duyguları ifade etmenin bir çok yolu vardır. Bunlar;

  • Konuşarak,
  • Resim yaparak,
  • Şarkı söyleyerek,
  • Dans ederek,

Drama yaparak vb. yollarla da duygularımızı karşı tarafa aktarabiliriz.
Duygularınızı kendinize, işinize, eşinize, ekip arkadaşlarınıza, çocuğunuza, öğrencilerinize ve ailenize ifade etmekten korkmayınız. İfade edilmeyen duygular vücutta tepki gösterir. Ruhsal olarak ya da fiziksel olarak bizi olumsuzluğa itmektedir.
Daima sağlıcakla kalmak dileğiyle !
Sevgi ve Saygılarımla…

Çocuk Gelişimi

Öğrt. Gör. Derya ŞAHİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...
- Advertisment -