Oyunla Yetenek Gelişir Mi?

Çocuklara verebileceğimiz en kıymetli hediye “sevgi ve oyun “….
Anaokulu öğretmeniyim…Kolay mı? Yirmi farklı yetenek ve gelişim seviyesinde öğrencilerine tüm enerji ve performansını harcadıktan sonra eve dönmek.. sanırım asıl zor olan burası…aynı zamanda annemin…

Evde yerine getirilmesi gereken sayısız görev bir kişiye yüklenmekten çıkarıp çocuklarımızı da dahil edersek hem onlarla oyun oynamış hem de yetenek gelişimlerini özgüvenlerini desteklemiş oluruz…

 

Ev işlerini çocuklarla yapmak oldukça yararlı

Yapılan araştırmalar ev işlerinin çocukların yapılacakları listesinden çıkarıldığını gösteriyor. Braun araştırma şirketi tarafından 1001 Amerikalı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcıların yüzde 82si çocukluklarında düzenli olarak ev işleri yaptığını belirtirken, sadece yüzde 28 i kendi çocuklarından da bunları yapmalarını istediklerini söyledi.
Yani; çocukluklarında düzenli ev işi yapan bireyler çocuklarına ev işi yaptırmıyor.

Uzun yıllardır yapılan çalışmalar çocukluk döneminde ev işi yapmanın akademik, duygusal ve hatta mesleki açıdan çok faydalı olduğunu gösteriyor.

Minnesota üniversitesi profesörlerinden Marty Rossman tarafından yapılan araştırmaya göre çocuklardan erken yaşlarda ev işlerini yapmalarını istemek onların beceri, sorumluluk ve özgüven duygularını kalıcı bir şekilde geliştirmelerini sağlıyor. Profesör 84 çocuğu anaokulunda, 10-15 yaş civarında ve yirmili yaşların ortalarında olmak üzere yaşamlarındaki dört evre boyunca izleyen uzun soluklu bir araştırmanın verilerini analiz etti. 3 ve 4 yaşlarında ev işleri yapmaya başlayan genç yetişkinlerin, hiç ev işi yapmayan yada ev işi yapmaya ergenlik döneminde başlayanlara göre, aileleriyle ve arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurabildiklerini, daha fazla akademik ve erken yaşta kariyer başarısı kazandıklarını ve kendi kendilerine yetmeye daha fazla meyilli oldukları sonucuna ulaştı.
Yani çocukların ne kadar erken yaşta ev işleriyle ilgilendikleri onların ilerideki yaşamlarında daha başarılı birey olma yolunda katkı sağladığını göstermiştir.

 

Çocuklarını ev işlerinde motive edici sözlerle destekle

Ev işlerinde yardımları istenen çocuklar motivasyonlarını etkileyen küçük mesajlarla desteklenmeli, yani onlara yardım ettiği için teşekkür etmek yerine çok iyi bir yardımcı olduğu vurgulanmalıdır.

 

Ev işlerini oyuna dönüştür

Motivasyonu artıran bir diğer yol ise ev işlerini oyuna çevirmektir ki bu işin en zevkli kısmıdır. Örneğin; yıkanmış çamaşırlar içerisinden çorapları bulmak ve bulunan çorapları diğer eşleriyle eşlemek, müzik eşliğinde yapılabilecek bir etkinlikken, çamaşır sepetindeki kirli çamaşırları renklerine göre gruplamak ve bu görevin sonunda çamaşır makinesini çalıştırmaya hak kazanması basit ama etkili oyunlardır.

 

Çocuklarımıza sorumluluklar vermeliyiz

Günün herhangi bir saatinde çocuklarımızın yaş ve gelişim özelliklerine uygun mutlaka bir görev sorumluluk vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir noktada bu sorumlulukları asla bir ceza niteliğinde değerlendirmemeli; bulaşık makinasını yerleştirirsen televizyon izleyebilirsin gibi bir ödüle bağlanmamalıdır. Hatta bu işleri yaparken anne ve babanın sürekli şikayet etmesi çocukta bu işlere karşı önyargı oluşturabilir.

Sonuç olarak; sorumluluk duygusu gelişmiş ve yeteneğinin farkına varan çocuk akademik yönden kendini daha yeterli hissettiği gibi, öz güven duygusunun artmasıyla sosyal ilişkilerinde başarıyı elde etmesi kolaylaşır.Yeter ki fırsat sunulsun…
Etrafımızdaki bütün yetişkinlerin bir gün bunun farkına varmadı dileğiyle…

 

Evde çocuğunuzla oynayabileceğiniz basit oyun tavsiyeleri;

Boş su şişelerini lobut yaparak evde Bowling turnuvası düzenleyebilirsiniz.Şişeleri dizin ve topu yuvarlayarak devirmeye çalışın.

Özellikle erkek çocuğunuz varsa bu oyuna bayılacak. Çorapları top şeklinde katlayın ve 5-10 metre uzağa koyduğunuz bir çamaşır sepetinin içine basket atmasını isteyin.
Çocuklarımız suyla oynamaya bayılır. Bir leğen su ve diş fırçası sayesinde kızınız ve oğlunuzla oyuncakları tertemiz yapabilirsiniz.

Hatice Özgen

Okul Öncesi Öğretmeni

9 YORUMLAR

  1. Özellikle günlük yaşamda çok daha uygulanabilir konulara değinmeniz biz öğretmen ve veliler için faydalı tavsiyeler olmuş. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını diler , yeni makalelerinizi heyecanla bekleriz.

  2. Gerçekten günümüzün gençlerinde var olan bir durum.Kücük yaşlardan itibaren bu sorumluğu yaşamın bir parçası olarak verilebilmeli.Kalemine,yüreğine saglik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Yetenekli Çocuklar Bize Resimlerle Ne Anlatır?

Eğitim; Bireyde istendik yönde davranış değişikliği oluşturmaktır. Sanatta eğitim ise; Read’in ifadeleriyle“sanat eğitiminin amacı sanat için eğitim değildir. Çocuklar kendilerini tam olarak...