Özgürlük, Adalet ve Dayanışma Okulu

Waldorf Okulları

Evet evet doğru duydunuz ve doğru okudunuz. Şimdi sizlere 1919 yıllarında 1. Dünya savaşından sonra ortaya çıkan bu insanlık için büyük bizler için küçük olan eğitim modellerinden biriyle birlikte geldim. Şimdiden hocam bir sürü var, bunun ne farkı varmış dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu okul bir sigara fabrikasındaki işçiler ve çocukları için ortaya çıkmaktadır . Hatta o zamanlarda Steiner’’ın birçok düşüncesi ve bu fabrikadaki işçilere eğitim verdiği zamanlarda Emile Molt tarafından keşfedilip teklif sunmasının üzerine ilk Waldorf okulunun binası Almanya – Stutgart da açılmıştır.

Peki bu Steiner kim?

Steiner bir Alman filozofu ve bilim adamıdır. Ancak yalnızca mantık, matematik yönünde değil kendini edebiyat ve eğitim yönünde de geliştirmiştir. Farklı bir bakış açısı sunan Steiner’’ın Waldorf okullarının temel amacının özgürlük, eşitlik ve dayanışmadan oluşması gerektiğini söylemektedir. Her çocuk biriciktir. Ancak bu biriciklik çocukta kendisine ve çevresine yabancılaşma kavramını oluşturmamasına, bu durum çocuğun bütünleşmesine imkan tanımadan yönetmek ve çocuğun kendi potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlamak Waldorf okullarının başlıca ilkelerindendir. Çünkü Waldorf okullarını yöneticiler değil öğretmenler yönetmektedir. Öğretmenlerin hedefleri en üst düzeyde tutmaları, çocuk için ve çocuğun kültürünü düşünerek planlamaları ve çocuklara rehberlik etmeleri gerekmektedir. Eğitim ortamının düzeninden öğretmen sorumludur. Eğitim ortamı evin bir uzantısı olmalı ve çocuğun rahat edebileceği bir ortamda doğal materyaller ile donatılması, belirli bir alanın boş bırakılması (hikaye anlatımı için ), duvardaki renklerin sade ve estetik açıdan olumlu duygular oluşturması gerekmektedir. Bazı okullarda çocukların yaratıcılığını geliştirmek için duvarlar masalımsı çizgiler ile şekillendirilebilir. Hiç bir Waldorf okulu saf değildir. Bu okullarda çocuğun kültürüyle birlikte planın şekillenmesi oldukça önemli bir erkendir. Okul öncesi ve ilkokul döneminde not verilmez, sınıf tekrarı yapılmaz. Lise döneminde not verilir. Ayrıca festivaller oldukça bu eğitimde önemli bir yer tutmaktadır. Tüm mevsimlerin gelişi, ekmek yapım günü vb. Birçok alanda festivaller yapılmakta ve birlik beraberlik duygusu tekrar harekete geçirilmektedir. Çocuklar doğanın bir parçası olarak görülmekte ve doğa ile yaz-kış fark etmeksizin iç içedir. Önemli olan çocuğun özgür olması, mutlu olması, kültürünü bilmesi ve dayanışma içinde olmasıdır. Birde Steiner’’ın özel Eurythmy adlı bir yöntemi vardır. Bu yöntem çocukların dengelerinin korunmasına, hareketlerinin koordineli bir şekilde ilerlemesine ve tüm fiziksel potansiyellerini kullanmasına yaramaktadır.

0-7 yaş as fiziki bilinçlilik olarak adlandırılmakta, okul öncesi dönemden itibaren ip atlama, örgü örme, yemek yapma gibi temel yaşam becerileri çocuğa verilmektedir.

7-14 yaş enerjinin fiziki güce dönüştürülmesi olarak adlandırılmakta, çocuğun şarkı söylemesi, dans ederek duygularını açığa vurma oldukça bu dönemde önemlidir.

14 yaş ve üzeri ise çocuğun artık enerjisini soyut anlamda entelektüel bir yapıya dönüştürerek bilgi sahibi olması beklenmektedir.

Eğitim insan ve bilgelik üzerine kurularak aslında insanlığın bilgeliği ya da insan olmanın bilinci üzerinde devam etmektedir. Bu okullar artık uluslararası bir anlayışa entegre olmuş ve dünyada 100’ü aşkın Waldorf okulu yer almaktadır. Bizim ülkemizde ise Antalya-Alanya’da bir okul yer almakla birlikte akredite olma sürecindedir. Gün geçtikçe de İzmir, Bodrum, İstanbul, Eskişehir de yeni Waldorf Okulları oluşturma sürecine girmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...
- Advertisment -