Parlayan Nesneler Sendromu Nedir?

İsmine henüz aşina olmaya başladığımız yeni bir kavram, yeni bir sendrom .  EDUCCON 2018 ‘ e katılan Bakan Selçuk “Eğitim 4.0” ile ilgili konuşurken bir ara parlayan nesneler sendromundan bahsetti. O günden beri insanlarda bir merak konusu: Nedir Parlayan Nesneler Sendromu?

“Sürekli bir şeyler parlatılıyor, sürekli bir şey moda haline getiriliyor. Evet çağımız ve insanların talepleri doğrultusunda ortaya çıkmış bir sendrom gibi görülüyor. İnsanlar ve üreticiler bu sendromun ortaya çıkışındaki en büyük etken. Bu hafta sizlere hem bu sendromuaçıklayacağım hem de çocuklara yansımasından bahsedeceğim.

Günümüzde “her şeyin iyisi olma ihtiyacı” hissediyor her birey. Çünkü ekranlar, çevre ve piyasa bize bunları yansıtıyor. Sürekli spor yapmak moda, sağlıklı şeyler yiyormuş gibi görünerek reklam yapmak moda, özel okullar moda, telefonlar moda, giyinip süslenip fotoğraf paylaşmak moda, telefonun kıyafetin –tabiri caizse- pahalı olanı iyidir denerek alınması moda. Gördüğünüz gibi her şey artık moda ve her şey bizi var olanla mutlu olmak yerine başka şeylere yönlendiriyor ve sürekli dikkatimiz dağıtılıyor.

Bir şeye odaklanıp o şeyde iyi olabilecekken sürekli yenileri ortaya çıkıyor ve bizler yarım yamalak ustalaşıyoruz. Hatta ustalaşamıyoruz. Çocuklarımızın hepsi her alanda inanılmaz başarılı olsun istiyoruz. Çünkü her türlü imkanı sağladığımızda bu olabilirmiş düşüncesi dayatılıyor beyinlerimize. Oysaki bu durum çocuk için de bir eziyet değil mi ? Her derste başarılı olabilir belki bir birey ama her derste deha olamaz ya da her dersi severek başarmaz. Bu konuda Bakan Selçuk  yine aynı konuşmasında şunları söylüyor: Çocukları böyle daldan dala birçok alanda çeşitli becerilere yönlendirmek yerine bir iki alanda derinlemesine çalıştırmak hususunu muhakkak suretle öne çıkartmak zorundayız.

Sürekli parlatılana odaklanmaktan çocuğumuzun ilgisinin ne ile ilgili olduğunu gözden kaçırıyoruz. Gözümüzün önünden kayıp gidiyor. Parlayana odaklanmayı tercih ettiğimiz için asıl parlaması gereken ilgileri, becerileri, istekleri söndürüyoruz. Hem çocuklar hem de kendimiz üzerinde bir yıkım gerçekleştiriyoruz farkında olmadan. Ya da bize bu yıkımı yapabilmemiz adına fırsatlar sunuluyor.

Çocuklarınızın ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerini keşfettiğiniz mutlu bir hafta diliyorum. Her şey çocuklar ve iyi bir gelecek için… Her şey iyilik için olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Acaba Üstün Zekalı Çocuklarda Bazı Şeyler Tersine mi Çalışıyor?

Hani Nasrettin hocanın bir fıkrası var ya. Bir çocuğu varmış, ne derse tersini yapıyormuş. Oğlum şunu yap, yapmıyor. Şunu bırak, tutuyor. Nasrettin...

STEM Nedir ? Ne Değildir?