Sınavı Gözetmek

Sınav zamanında gözetmen olmak…
O kadar enteresan bir durum ki, çeşit çeşit durumla karşılaşıyor, eğitime bakışınızı sorguluyorsunuz. Sınav bir ölçme değerlendirme aracı ise bizler neden çocukları gözetliyoruz?
Öğrenciyken en sevdiğim sınav türü öğretici sınavlar olarak adlandırdığım, yoruma açık olan ve bilgiyi kullanarak yeni bir bilgi ya da ürün elde etmemizi sağlayan sınavlardı. Öyleyse bizler bilgiyi değerlendirmek istiyorsak bu bilgiyi değerlendirmek için bir de üzerine gözetmen ihtiyacı niye?
Çocukların bilgilerine ve emeklerine sahip çıkmaya çalışmaktır aslında gözetmenlik…
Peki bu zaten bir öğrencide var olması gereken kazanımlardan biri değil midir?
Etik ve ahlaki değerler…
Okul öncesi dönemden başlayarak bu kazanımlar çocuğa verilmeye başlanmıyor mu? Hak, hukuk, adalet, sevgi, emek, saygı vb. birçok kavramları içeren bir eğitim anlayışıyla birlikte amacımız çocukta olumlu bir öz benlik oluşturmamız gerekli değil midir?
Bu kavramları her zaman her yerde her alanda görebilirsiniz. Etik ve ahlak üzerine bol bol konuşulur ancak uygulanır mı bilemem? Ya da gerçek anlamda çocuklarda bu kazanım oluşturulur mu ? Diyelim ki oluşturuluyor, o zaman öğrenci lisede bile kopya çekmenin bir anlamı olmadığını yalnızca o anı kurtardığını ama ileriye yönelik ise çok şey kaybettirdiğini anlamış olmuş olacak kendisini düzenleyecek ve arkadaşlarını uyaracaktır. Peki ya öyleyse sınıflarımızda kopya çeken, çekmeye çalışan, arkadaşını tehdit eden öğrencilerin bu davranışlarını nasıl açıklayabiliriz?
İşte tam orada durup bir düşünmek gerekmektedir. Öğrenci bu davranışı neden sergiliyor? Bu davranışı gerçekleştiren bir öğrenci sağlık, eğitim, turizm vb. diğer sektörlerde nasıl bir hizmet sunabilir? Biz eğitimciler nerede hata yapıyoruz ya da yapmaktayız?
Eğer çocukta saygı kavramını biz eğitimciler kazandıramadıysak yaşamının kalan kısmında öğrencinin hayatında neler gerçekleşir? Bir kişi olarak başlayıp, bir toplum ve bir devlet meselesi olarak devam etmesi olağan bir durumdur. Üniversiteler aslında gelecekteki toplumun aynası olarak adlandırılmaktadır. O zaman eğitimin temeli olan okul öncesi döneme tekrar tekrar dönüyor ve ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamakta ve disiplinler arası bir yol ile bir öğrencide, bir toplumda olmasını istediğimiz ve bir devletin yönetim şeklini dahi etkileyen o basit kavramları çocuklarımıza aşılamalıyız. Çocukları koyun olarak görmekten vazgeçmeli ve bizlerde çoban olmamalıyız. Okul öncesi dönemde çocuk kendini kontrol edemez ve bilemediği zaman bakma hissiyatı doğmaktadır. Ancak yanlış bir davranış yaptığının farkında değildir. Bu nedenle biz okul öncesi öğretmenlerine bu noktada da büyük sorumluluk düşmektedir. Tabi ki her kademe de görev alan öğretmenlerinde aynı titizlik ve özveri ile bu kazanımların takibini yapması gerekmektedir.
Sonuç olarak sınav bilgiyi ölçmeye yarayan bir olgudur. Bu nokta da PYP eğitim modelinin ölçme-değerlendirme sistemini çocuklar için çok yararlı bulmaktayım. Bizlerde sorularımızı çocuklarımıza bu eğitim modelini bas alarak hazırlayabilir ve çocukların zorlandıkları yerleri tespit edip geri bildirim verebiliriz. Böylelikle öğrenmenin basit bir şekilde sağlamasını yapmış oluruz.
Bana göre karşımızdaki bireyi çocuk, öğrenci ya da yetişkinde olarak adlandırmamalı saygı göstererek eğitim hayatlarının devamını sağlamalıyız.
Bugünün küçüğü yarının büyüğü sonrasında aile üyesi ve sonrasında toplumun birer parçası olacaklarını unutmamalıyız. Küçük detaylar her zaman fark yaratmaktadır. Biz eğitimcilerin görevi çocuklara gözetmenlik yapmak yerine üretmeye, öğrenmeye, araştırmaya ve iş birliğine teşvik etmeyi sağlamaktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün dediği gibi “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir. ”

Sen, ben ya da o değil…
Çocuk Gelişimi Programı
Öğretim Görevlisi

Derya ŞAHİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...
- Advertisment -