Tatil Başladı! Anne-Babalar Alarmda!

Okul telaşı,  erken uyanma zorlukları, geç aydınlanan bir gün, günün %75’inin okulda geçirildiği saatler ve daha bunun gibi nicelerine kısa bir mola verdik. Kimi anne-babalar tatil dönemi boyunca evde olabiliyorken kimileri aynı tempoda çalışmaya devam ediyor. Bu süreçte geride kalan bir gerçek var ki çocuklarımız için tatil zamanı. Biz çalışanların bile yıllık izinleri varken çocuklarımızın da böyle güzel bir şeye ihtiyacı yok mu sizce de ?

Bir dönem boyunca erken kalktılar, yollara düştüler. Kimi zaman uyanmak istemediler, türlü bahanelerle gitmemek için çözüm yolları aradılar. Kimi zaman da koşa koşa gittiler okullarına, severek, isteyerek, gitmedikleri gün evde sürekli okullarını hatırlayıp özleyerek. Şimdi ise evdeler ve günlük rutinleri değişiyor. Bu değişikliğe ayak uydurmak anne-babaları kimi zaman zorluyor. Bazen şöyle sorularla karşılaşıyoruz :  “Şimdi evde nasıl idare edeceğiz bütün günü?” , “ Hep farklı şeyler yapmak istiyor bazen ne yapacağımı bilemiyorum.” , “ Tatili nasıl geçirsek daha faydalı olur?” , “ Tatil bittiğinde ya okula gelmek istemezse?” Tabi bu durumu hiç tereddütsüz kabul edenler de yok mu ? Elbette var. Ancak bu yazımda tatilde telaş alarmları çalan ebeveynler için öneriler sunacağım.

Okulda Neler Yapıyordu?

Öncelikle anne-babalardan kendilerine bu soruyu sormalarını istiyorum. Öğretmenleriyle haftalar içerisinde bu sorulara cevap aramış olmalısınız. Okul öncesi dönem çocukları için 3 yaş gruplarında uyku saatlerini dikkate almanızı öneriyorum. Çünkü okullarında rutin bir şekilde o saatlere dikkat ediliyor. Çocuklar da alıştıkları düzenin değişmesinden pek hoşlanmadığından zor bir tatil geçirmemek adına uyku saatlerine dikkat etmelisiniz. Yemek saatleriniz değişkenlik göstermekle birlikte(çünkü bu saatler sizin evinizin düzenini bozmamalı) , uyanma saatleri düzenden çok da şaşmamalı. Elbette saat 07:00 da uyanıyorsa okul zamanı,  o kadar erken kaldırmak için uğraşmayın fakat 09:00 civarı saatler çocuklarınız için de ideal saatler olacaktır. Böylece öğlen uykusu rutininizi de atlamayarak çocuğunuz için de sakin ve huzurlu bir gün sağlamış olacaksınız.Aynı zamanda günü her anını değerlendirmiş olacak ve günün tadını çıkarabilecek. Daha büyük yaş grubunda bir çocuğunuz var ise, böylesi durumlarda yine öğretmenlerinizden bilgi almış olmanız önemlidir. Günlük rutinlerin de ekstra dikkat etmeniz gereken bir durum varsa özen gösterebilirsiniz.

   Anne-Babalar Evde Neler Yapabilir?

İlk önerebileceğim şey; çocuklarınızın bir dönem boyunca yorulmuş ve dinlenmeye ihtiyaç duyduklarını unutmamanız olacaktır. Büyük yaş grubu bir çocuğunuz varsa ve sınava hazırlanıyorsa düzenli çalışmalarına devam etmesinde fayda var. Ancak bu dönemde o sınav stresinden uzaklaştıracak bazı sosyal aktiviteler yapabilirsiniz. Birlikte doğa yürüyüşü yapmak, arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmesine izin vermek duygusal açıdan onlara iyi gelecektir.

Küçük yaş grubu ve özellikle 3-6 yaş grubu çocuklarınız için ise , evde etkinliklerle, sürekli kağıt kalem ağırlıklı sayfalar dolusu ıvır zıvır ile onları bunaltmayın. Okulda bunları yapacak bol bol vakitleri oluyor. Anne-babaları olarak sizlerle zaman geçirmeye ihtiyaçları var. Elbette etkinlikler de yapabilirsiniz ancak okuldaki gibi olmak zorunda değil.

Eğer etrafta tek başına dolaştığını fark ediyorsanız hemen yanına gidin ve neler keşfettiğini sorun.

Evde değişiklikler yapın ve bu değişikleri fark etmesini sağlayın. Birlikte eviniz içerisinde yeni düzenlemeler yapın.

Okula ait fotoğrafları varsa onları bir albüm yapın ve ara ara bu fotoğraflarla ilgili konuşun. Neler canını sıkmış?, ne yapmaktan çok hoşlanmış?, hangi durumlar ilgisini çekmiş? Gibi birçok sorunun cevabını bu fotoğrafları incelerken bulabilirsiniz. Albüm sayesinde küçük yaş grubu çocuklarımız okuldan kopmayacak ve okulu özleyeceklerdir. (Albüm olması şart değil siz başka alternatifler de düşünebilirsiniz.)

Onlarla minik evcilikler oynayın. Hayal dünyalarına siz de ortak olun. Ne hayal ediyorsa bir parçası olabileceğinizi gösterin. Bu evcilik oyunları onların yaşantılarında kimi, nasıl gördüklerini ve bu kişileri nasıl rol model aldıklarıyla ilgili sizlere birçok ipucu verecektir.

Eğer ki tatiliniz yoksa ve çalışmak zorundaysanız en azından iki günlük bir izin ile çocuğunuzla birlikte dolu dolu bir iki gün geçirin. Bu hem ona hem de size iyi gelecektir.

“Hava soğuk, aman hasta olur!” demeden atın kendinizi dışarı. Birlikte doğayı gözlemleyin. Yürüyüşler yapın. Hasta olmasından korkuyorsanız bu yürüyüşleriniz çok uzun olmak zorunda değil. Ancak çocuklarımızın her türlü hava şartını deneyimlemesi de gerekiyor.

Kara dokunsun, parmakları sızlasın ki soğuğun ne demek olduğunu anlasın. Hem duyuları gelişsin hem de hayat tecrübesi edinsin. Kar yoksa bile kışın etrafta neler olduğunu gözlemlesin.

Birlikte sokak hayvanları için kaplar hazırlayın. Düzenli olarak besleyin. Onların bu zor şartlarda yemek bulmak için zorlandıklarından bahsedin. Çünkü hayvan sevgisi aşılamak ve doğanın büyülü dünyasının kapılarını aralamak küçük yaşlarda çok daha kolay.

Kardeşi ya da ağabeyi-ablası var ise onlarla da bol bol vakit geçirmesini sağlayın. Bazen sizin çözüm bulamadığınız bir problemin çözümü onlarda gizli olabiliyor.

Bu kısacık tatilde mutlu anılar biriktirebilmenizi ve çocuklarınızı anlayışla karşılayabilmenizi umuyorum. Çünkü dinlenmek ve eğlenmek herkes gibi onların da hakkı.

Her zaman musmutlu bir aile tablosu çizmek zorunda değiliz. Bazen mutsuz ya da üzgün olduğumuz zamanlar da çok kıymetli olabiliyor. Yeni deneyimler, yeni şeyler öğretiyor çünkü.

Yaşamı tüm duygularıyla hissedebilen çocuklar için…

Sevgiyle kalın.

Uzm. Çocuk Gelişimci

Sena ALPSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Yetenekli Çocuklar Bize Resimlerle Ne Anlatır?

Eğitim; Bireyde istendik yönde davranış değişikliği oluşturmaktır. Sanatta eğitim ise; Read’in ifadeleriyle“sanat eğitiminin amacı sanat için eğitim değildir. Çocuklar kendilerini tam olarak...