TEVAZU Üstün Yetenekliler Aile Eğitim Programı Nedir?

Gün yok ki, en az iki aile ile görüşmeyeyim. Bu aileler üstün zekâlı çocukların aileleri.

Üstün zekâ mı? Üstün yetenek mi?  Ya da bakanlığın tabiri ile özel yetenekli mi? Demeliyiz sözlerini duyar gibiyim. Bunlara pek girmeyeceğim şimdi. Şunu sadece söyleyebilirim, üstün zekâlılık bir hammadde, üstün yetenek ise onu birçok faktör ( bireysel, çevresel ve şans gibi) ile dönüşüm geçirmiş halidir.

Araştırmalar üstün zekâlı çocukların ailelerinin % 7-8’inin 1-2 yaşına kadar, %13-14’ünün 3-6 yaş, %70-80’nin ise 6-9 yaş aralığında çocuklarının üstün zekâlı olması ile ilgili erken işaretleri farkedip, tanılama ve müdahale girişimlerine başladıklarını göstermekte. En son instagramda beni takip eden bilinçli bir ailenin bir yaşındaki çocuklarını yanıma getirerek incelemelerde bulundum. Kendilerinin sorularını yanıtladım. Nasıl davranmaları gerektiğini belirttim. Kendilerine asla zekâ testi yaptırmamalarını da tavsiye ettim. Onlar da ara ara çocuklarının gelişimini bana bildirecekler.

Zekâ testini niye yaptırmasınlar? Bu konu da ileride ele alacağım bir konu, ancak şu an kısaca etiketlemenin olumsuz etkilerinin yaşanabileceği bir durumun mevcut olabileceğini söyleyebilirim. Bu noktada da bilinçli olunması gerekiyor.

Daha birçok konu var ailelerle paylaşacağımız….

Yazının devamını okumak için tıklayınız..

Doç. Dr. Hasan Said TORTOP

Üstün/Özel Yetenekliler Uzmanı

Hasan Said TORTOP
Hasan Said TORTOPhttps://yetenekvegitim.com
Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını bilim eğitimi üzerine yapmıştır. Akademisyenliğe geçişi (2012) öncesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda fen bilimleri öğretmeni olarak çalışmıştır. Bunun son üç senesi üstün/özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezlerinde olmuştur.2012 yılında akademisyenliğe Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (Zonguldak) başlamıştır. 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi alanında Türkiye’deki ikinci dergiyi “Üstün Yetenekliler Eğitimi Araştırmaları Dergisi (UYAD) kurmuş ve editörlüğünü 2017 yılına kadar yapmıştır. Bunun yanında 2013 yılında Üstün Zekâlılar Eğitimi ve Yaratıcılık Dergisi (dergipark.gov.tr/jgedc) ve Üstün Yetenekli Genç Bilim İnsanları Eğitimi Dergisi (JEGYS) (dergipark.gov.tr/jegys) dergilerini kurmuş ve halen editörlüklerini yapmaktadır. Bu dergilerden JEGYS uluslararası bir dergi olup ingilizce olarak yayınlanmaktadır. 2013 tarihinde özel yetenekli çocukların eğitimi için Özel Eğitim Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuştur. Bu merkez bünyesinde Türkiye’deki özgün iki programdan biri olan Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı (ÜYÜKEP) Modeli’ni hayata geçirmiştir. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Özel Eğitim Bölümü Öz Yetenekliler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır. “Üstün Zekâlılar Eğitimde Farklılaştırılmış Öğretim Müfredat Farklılaştırma Modelleri”, “Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programı ÜYÜKEP Modeli” ve “Bilgin ve İlgin Bilimsel Araştırma Projesi Yapıyor” adlı kitapları yayınlanmıştır. Bu zamana kadar 40 a yakın ulusal ve uluslararası makalesi yayınlanmış, 10 a yakın proje yürütücülüğü yapmıştır. Çalışma alanları; üstün/özel yetenekliler eğitimi, farklılaştırılmış öğretim, bilim eğitimi şeklindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılarımız

Okul Seçimi ve Değiştirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul, çocuğun yetenek gelişiminde önemli unsurlardan biri. Tabi okulu sadece bina olarak ya da popüler ve zengin insanların gittiği yer olarak düşünürseniz, çocuğunuz için...